HABERLER > Yeni Ürünümüz 25 Lik Lento Tuğlası

Tarih: 09.02.2012


Kudret E-Bulten

KUDRET TUĞLA A.Ş. 25 LİK LENTO TUĞLASI ÜRETİMDE.
Kudret Tuğla E-Bülten (Yeni Ürünümüz 25 lik LENTO TUĞLASI )

ŞUBAT 2012 Sayı - 1Kudret 25 lik LENTO TUĞLA artık üretimde.Sizleri bu tuğlamızla inşaatınızda nasıl lento yapacağınız hakkında kısaca bilgilendirmek istedik.Lentoya yüklü miktarlar ödemenize gerek yok. Üstelik Tuğla Lentolar betona göre %50 daha iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir.
Öncelikle lentolarınızın uzunluğunu belirlemeli ve herbiri 25 cm. uzunluğunda olan Lento tuğlamızdan kaç adet kullanacağınızı bulmalısınız.
Uzunluk hesaplandıktan sonra tuğlaları ip tutarak dizmeniz ve uzunluğa göre kestiğiniz en az 8 lik nervürlü demirinizi aynı uzunlukta kesmeniz , lentonuz 1-1,5 metre ise 2 adet , daha uzun ise 3 adet demiri kaynak veya tel kullanarak tuğlaya değmemesi için yapacağınız ayaklı üçgen etriyeler ile bağlamanız ve tuğla ortasındaki harç boşluğuna oturtmanız gerekir.


Demirleri oturttuktan sonra tuğlaların baş ve son kısımlarına tahta vb kalıp malzemesi ile kapatmalı ve hazırlamış olduğunuz BS25 beton ile içini güzelce doldurmalısınız. Harç kanalı içine koyduğunuz demirin ortalı olmasına ve kaymamasına dikkat etmelisiniz. Eğer Lento uzun olacaksa bir veya iki adet taşıma kancası koyabilirsiniz.
Harç kanalının üst seviyesine kadar doldurduğunuz betonu mala ile hareketlendirerek harcın tuğla kanalı içindeki tüm boşlukları doldurduğundan emin olmalı ve gerekirse harç eklemelisiniz.
Harcın kanal içine tam yedirilmesinden sonra mala ile üstünü düzeltmeli ve varsa fazlalıkları almalısınız.Artık lentonuz hazır sayılır . Lentonun prizlenmesi için en az 7 gün beklemeli ve daha sonra yerine yerleştirmelisiniz.
Lentonuz döküldükten sonra yukarıda görüldüğü gibi çok düzgün ve kullanışlı olacaktır.Eğer isterseniz demirlerinizi lentonun her iki ucundan dışarı çıkarıp koyacağınız yerde bağlantı yapmasını sağlayabilirsiniz. Lentolar istendiğinde dik olarak da (Lento Tuğlasının her iki boyutunda) kullanılabilmektedir.


Yanda gördüğünüz 25 lik Lento 2,7metre uzunluğunda olup 3 adet 8 lik nervürlü demir ile donatılmıştır.
Lentolarımız 2 tip olup 1. tip 19x13,5 cm. ölçülerinde ve yine 20 cm. uzunluğunda diğer tip lentomuz ise 20x25 cm. ölçülerinde ve 25cm. uzunluğundadır . Her iki lentomuz da 2 ayrı boyut için farklı kalınlıktaki duvarlarda kullanılabilmektedir.

LENTO TUĞLALARIMIZ ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkden ulaşabilir ve 9 EYLÜL ÜNİV. İNŞAAT FAK. de yapılan LENTO DENEY sonuçlarımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

www.kudret.com

Kudret E-Bulten


Tüm haberleri göster
 
CE TSE KAS